Franciszkanie z Klimzowca

Parafia św. Franciszka z Asyżu

Chorzów - Klimzowiec

swiety franciszek kosciol parafia sw franciszek kosciol wnetrze

Informacje o działalności cmentarza na terenie parafii św. Jadwigi

Ksiądz Proboszcz Parafii św. Jadwigi w Chorzowie zwraca się za naszym pośrednictwem z następującą informacją:

W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przypominamy wszystkim podstawowe sprawy związane z funkcjonowaniem naszego cmentarza i załatwianiem różnych spraw z nim związanych.

Wszystkie sprawy związane z cmentarzem załatwiamy w kancelarii parafii św. Jadwigi (czynna od poniedziałku do piątku od 800-1200 i dodatkowo w poniedziałek, środę i piątek od 1500-1700). W przypadku pogrzebu zgłaszamy się z kartą zgonu potwierdzoną przez Urząd Stanu Cywilnego i poświadczeniem o przyjęciu sakramentów św. jeśli osoba zmarła w szpitalu lub w domu i była zaopatrzona sakramentami św. (ta druga uwaga dotyczy parafian św. Jadwigi). W przypadku pogrzebu z innych parafii zgłaszamy się najpierw w parafii miejsca zamieszkania zmarłego. Parafia wydaje zlecenie dla grabarza (godziny urzędowania codziennie od 7.00-15.00, w soboty do 13.oo)

Miejsce grobowe jest na 20 lat do grudnia roku w którym mija 20 lat od pochówku. Po upływie tego czasu czekamy cały rok na odnowienie rezerwacji. Np. w tym roku 2018 przyjmujemy odnowienia rezerwacji grobów zmarłych w 1997 roku. Od stycznia 2019 roku (przez cały rok) będziemy przyjmowali odnowienia rezerwacji zmarłych w 1998 roku. Przez cały 2020 rok będziemy odnawiali rezerwacje zmarłych w 1999 roku itd. Przekopanie grobu może więc nastąpić praktycznie dopiero po 21 latach w wypadku nie odnowienia rezerwacji. Rezerwacje odnawiamy na dowolną ilość lat wg życzenia dzierżawcy grobu. Oczywiście rezerwację można przedłużyć nieco wcześniej. Aktualna ofiara za rok rezerwacji wynosi 35 zł. Rezerwacji można dokonać przez internet wpłacając pieniądze na konto parafii.

Przypominamy, iż zwyczajem diecezjalnym pozwolenie na postawienie pomnika, zmianę płyty, głowicy,  itd. związane jest z uiszczeniem opłaty 10% wartości w kancelarii parafialnej. Z tych pieniędzy w tym roku m. in. wycięliśmy kolejne 8 starych drzew zagrażających ludziom i nagrobkom, a posadziliśmy 30 nowych drzew. Poza tym zakupiliśmy 16 dużych pojemników na śmieci, by usprawnić oczyszczanie cmentarza ze śmieci i ich segregowanie.  Zwracamy się z gorącą prośbą o dostosowanie się do napisów na śmietnikach i segregowanie śmieci na te naturalne przeznaczone na kompostownię i na sztuczne kwiaty, znicze, wieńce i inne odpady nie nadające się kompostownię. Dbajmy o nasze środowisko! Nie wyrzucajmy śmieci pod murem lub obok innych grobów!

Cmentarz jest miejscem świętym o czym przypominają znaki ustawione przy wejściach zakazujące palenia papierosów, wchodzenia na cmentarz z psami, wjeżdżania rowerami i  przechodzenia przez cmentarz w nieodpowiednim stroju. Mimo, iż nasz cmentarz jest także deptakiem miejskim, obowiązują na nim zasady wyrażające szacunek dla miejsca pochówku tak wielu zmarłych. Szczegółowy plan cmentarza i jego regulamin można znaleźć na naszej stronie internetowej www.jadwiga.info, a także przy trzech bramach wejściowych na nasz cmentarz.