Parafia św. Franciszka z Asyżu

Chorzów - Klimzowiec

swiety franciszek kosciol parafia sw franciszek kosciol wnetrze

Tekst rozważań do Drogi Krzyżowej na wałach 30.06.2006

Napisane przez Pawła w trakcie pielgrzymki na Jasną Górę

I. Pan Jezus na śmierć skazany
Panie, właśnie zostałeś osądzony i skazany na śmierć krzyżową. Sądy i oskarżenia, tak często krzywdzimy nimi bliźnich. Chryste naucz nas przyjmować innych takimi, jakimi są. Pozwól w każdym dostrzec dziecko Boże.
II. Pan Jezus bierze krzyż na ramiona
Jezu wziąłeś na swe barki ogromny krzyż. Nie narzekasz, nie grymasisz. Przyjąłeś go z pokorą. Chryste pozwól i nam przyjmować z pokorą nasze smutki i cierpienia. Spraw abyśmy zawsze w cierpieniu potrafili odnaleźć Twą zbawczą mękę.
III. Pan Jezus upada po raz pierwszy
Upadasz pod ciężarem krzyża. Upadasz, podnosisz się i idziesz dalej. A my? Upadamy i czy zawsze powstajemy? Panie, daj nam sił by iść dalej.
IV. Pan Jezus spotyka swoją Matkę
Jak wielka musiała być boleść w sercu Matki na widok skatowanego ciała Syna. Matko ile razy Twe serce płakało tak jak serce Maryi. Ile razy nasze słowa i czyny raniły matkę. Jezu nie chcemy już, by nasze matki płakały przez nas.
V. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż
Zwykły przechodzień pomógł Ci w Twej drodze. Tak często przechodzimy obojętnie wobec losu drugiego człowieka. Chryste spraw by los bliźniego nie był nam obcy.
VI. Święta Weronika ociera twarz Jezusowi
Jezu, święta Weronika otarła Ci twarz. W białej chuście odbija się Twe święte oblicze. Odciśnij tak samo swą miłość w naszych sercach. Niech pozostanie w nas Twe piętno byśmy zawsze i wszędzie mężnie dawali świadectwo wiary.
VII. Pan Jezus upada po raz drugi
Upadłeś po raz drugi, nikt Ci nie pomaga. Kopią, plują i szydzą. Chryste już nigdy nie będziemy szydzić, drwić i naśmiewać się z innych. Nie dopuść o Jezu, by kiedykolwiek wyznanie, poglądy czy kolor skóry były przyczyną przelewu krwi.
VIII. Jezus spotyka płaczące niewiasty
Na Twej ostatniej drodze spotykasz niewiasty zalane łzami. Uspokajasz je i pocieszasz. O mój Jezu, nie opuszczaj nas ani na chwilę. Niech największą radością naszego życia będzie Twoja obecność w naszym życiu.
IX. Pan Jezus upada po raz trzeci
Chryste upadłeś po raz trzeci. W Twej zbawczej drodze upadłeś tylko trzykrotnie. Żaden z nas nigdy nie niósł takiego brzemienia jak Ty, a i tak upadamy znacznie częściej. Daj nam siły, by upadków w grzech było jak najmniej, a pojednania w sakramencie pokuty były jak najczęstsze.
X. Pan Jezus z szat obnażony
Obdarli Cię z szat, odkryli Twą nagość, naruszyli świętość Twego ciała. Panie nie dopuść, by grzechy przeciw świętości ciała były naszym udziałem. Miej w swej opiece tych, którzy usiłują zmienić pojęcie rodziny, by zrozumieli swój błąd.
XI. Pan Jezus przybity do krzyża
Przybili Cię do krzyża, to kres tej drogi. Teraz czeka Cię już tylko agonia i śmierć. Chryste wspieraj ludzi chorych i cierpiących, niech nie będą opuszczeni w ostatnich chwilach. Jezu, gdy przyjdzie czas każdego z nas spraw byśmy byli gotowi do ostatniej drogi.
XII. Jezus umiera na krzyżu
Chryste umierasz na krzyżu. Poświęcasz samego siebie za wszystkich ludzi. Tak ciężko nam zrezygnować z wygód, a tak łatwo wpadamy w wir konsumpcjonizmu. Naucz nas Panie znajdywać umiar w nieustannych żądaniach i co raz to nowszych zachciankach.
XIII. Pan Jezus z krzyża zdjęty
Zdjęli Twe ciało z krzyża prosto w ręce Matki. Boleść to ogromna. Matka pochylona nad martwym Synem. Chryste miej w swej opiece wszystkich rodziców, szczególnie tych, którzy odczuli ból śmierci własnego dziecka, również tego nie poczętego.
XIV. Pan Jezus złożony do grobu
Twoje ciało owinięte w płótna złożono w zimnym grobie. Jezu spraw by nasze życie nie było zimne jak grób, a serce nie było spowite bezduszną skorupą jak Twe ciało płótnem.