Parafia św. Franciszka z Asyżu

Chorzów - Klimzowiec

swiety franciszek kosciol parafia sw franciszek kosciol wnetrze

Relikwie bł. Jana Pawła II

\"Jan

Od wieczornej Mszy św. w sobotę 20 października do poniedziałku 22 października gościliśmy w naszej parafii relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Wydarzenie wkomponowane w przeżywanie Roku Wiary, stanowiło sposobność do modlitwy o łaskę głębokiej wiary, którą charakteryzował się Ojciec Święty.

Relikwie stanowią materialne szczątki zachowane po świętych, które z czasem tradycja Kościoła zwykła dzielić pod względem ważności na trzy kategorie. Relikwie I stopnia, to cząstki samego ciała świętego, relikwie II stopnia, to fragmenty szat świętego lub innych przedmiotów, z którymi spotykał się w sposób ciągły, a relikwie III stopnia, to inne przedmioty towarzyszące świętemu za życia, które przynajmniej raz dotknął.

Klimzowiecką parafię nawiedziły relikwie I stopnia – szczątki włosów Papieża Polaka – ofiarowane naszej panewnickiej parafii przez ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, byłego sekretarza Jana Pawła II.

Same relikwie są cenne dlatego, że pozwalają człowiekowi wierzącemu już teraz przekroczyć próg świata widzialnego i niejako dotknąć świata wiecznego. Przypominają nam one, że jedność wierzących nie kończy się razem z naszą śmiercią, ale że jest umacniana dalej przez wymianę dóbr duchowych. Ta wymiana dokonuje się za pośrednictwem różnych form modlitwy, przede wszystkim jednak za pośrednictwem Eucharystii, podczas której jednoczymy się w najwyższym stopniu z kultem Kościoła niebieskiego czcząc pamięć wszystkich świętych. Kościół zachęca nas do tego, by wzywać wstawiennictwa świętych i błogosławionych i zwracać się do nich z prośbą o dobra duchowe od samego Boga. Relikwie natomiast wspomagają nas we wzywaniu świętych i ufnym powierzeniu się ich miłości.

Sobotnią Eucharystię podczas której uroczyście wprowadzono relikwie Błogosławionego Papieża sprawował o. Alan Rusekproboszcz parafii św. Ludwika w Katowicach-Panewnikach. W homilii m in. wskazał na Jana Pawła II, jako człowieka modlitwy różańcowej. Zachęcił aby członkowie naszej wspólnoty parafialnej, na wzór Błogosławionego Rodaka, mieli nieustannie zajęte dłonie: jedna wciąż przesuwająca paciorki różańca a druga – błogosławiąca. „Im więcej modlitwy i błogosławieństwa, tym mniej przekleństwa i zła, które wypełnia nasze domy i serca” – wołał panewnicki proboszcz.

Oprócz relikwii, które nawiedziły naszą wspólnotę, na stałe w naszej świątyni znajdują się relikwie: Krzyża Świętego, świętego Franciszka z Asyżu, świętego Antoniego z Padwy oraz błogosławionej Anieli Salawy.