Parafia św. Franciszka z Asyżu

Chorzów - Klimzowiec

swiety franciszek kosciol parafia sw franciszek kosciol wnetrze

Msze święte gregoriańskie

Msze św. gregoriańskie (popularnie: gregorianka), to sprawowanie Mszy św. w intencji zmarłego przez kolejne 30 dni.
 
Nazwa wiąże się z papieżem Grzegorzem Wielkim (zmarł w 604 r.), który w jednym ze swoich pism napisał, że po odprawieniu 30 Mszy za pewnego mnicha otrzymał od niego potwierdzenie, iż jest w pełni zbawiony. Zwyczaj ten ceniony był w wiekach średnich, ale i w obecnych czasach cieszy się uznaniem wiernych.
Nie należy jednak podchodzić do tej praktyki w sposób zabobonny. Każda bowiem Msza św. posiada nieskończoną wartość, a owoce uczestnictwa w Eucharystii uzależnione są także od wiary i pobożności jej uczestników.
 
Msze św. gregoriańskie można zamawiać w kancelarii parafialnej.
 

Informacja dotycząca Mszy św. "gregoriańskich" lub "Do Dworu niebieskiego" sprawowanych w parafii pw. św. Franciszka w Chorzowie Klimzowcu: 

1. Jeśli danej intencji nie ma wpisanej w grafik intencji na bieżący dzień - intencja odprawiona będzie w kaplicy zakonnej (bez możliwości podania dokładnej godziny ani bez możliwości uczestnictwa w niej);

2. Ze względów duszpastersko-organizacyjnych Parafia zastrzega sobie ustalenie ostatecznych godzin sprawowania powyższych intencji. Dlatego też warto spoglądać w niedzielę na wypisane intencje na przyszły tydzień (w gablotkach lub na niniejszej stronie parafialnej);

3. O powyższych zasadach Ofiarodawcy Mszy św. "gregoriańskich" lub "Do Dworu niebieskiego" są informowani przy zamawianiu takich intencji w kancelarii, gdyż jest to warunek ich przyjęcia. Pierwszeństwo mają intencje indywidualne.