Parafia św. Franciszka z Asyżu

Chorzów - Klimzowiec

swiety franciszek kosciol parafia sw franciszek kosciol wnetrze

Szopka 2007/08

Jak co roku, pod koniec listopada grupa zapaleńców z naszej parafii, pod okiem Proboszcza i ojca Serafina rozpoczęła stawianie konstrukcji nośnej naszej szopki betlejemskiej.
Od samego początku w pracach udział brali: Witek, Wojtek, Kornel, Michał, Andrzej, Stanisław, Paweł B., Paweł S., Damian, Roman K., Roman N. Nie zabrakło również kobiet, które pomagały w dekorowaniu choinek na chórze i w kaplicy oraz przy dekoracji prezbiterium i bocznych ołtarzy. A były to: Asia, Elżbieta, Urszula, Beata, Janina, Maria. Dużo wniosła również pomoc Magdy, której przygotowanie plastyczne pomogło w opracowaniu koncepcji stajenki, szczególnie nowej gwiazdy świecącej nad szopką.
Wcześniej przeglądnięto wszystkie elementy zarówno samej konstrukcji ( kształtowniki, elementy drewniane, odeskowanie, tło ) jak i osprzęt elektryczny ( kable instalacji, silniczki napędu mechanizmów, pompy do wymuszenia przepływu wody, instalację oświetleniową ).
Następnie przystąpiono do montażu konstrukcji podtrzymującej pomosty, na których miano zmontować samą szopkę betlejemską.
Kompozycja naszej stajenki jest trójdzielna.
W centralnym miejscu umieszczono stajenkę w tym roku wykonaną przez tatę ojca Serafina. Front stajenki, czy może bardziej szałasu pasterskiego, wykonany z bali drewnianych tak zwanych okrąglaków imituje doskonale budowle góralskie stawiane techniką „ na zacios”, pozwalającą na łączenie grubych bali drewnianych bez stosowania gwoździ.
Nad wejściem do stajenki znajduje się zdobiona belka, na której odpoczywają dwa gołębie lub synogarlice symbolizujące nadejście pokoju z narodzeniem Pana Jezusa. Na balach wsparte są krokwie dachowe, połączone poprzecznymi belkami, które podtrzymują słomiane pokrycie dachu. Dach szopki pokryto słomą gładko, nie schodkowaną. Architektura szopki jest jakby subtelną ingerencją w krajobraz jej otoczenia.
Wewnątrz szopki umieszczone są postacie świętej rodziny: Dzieciątka Jezus ułożonego w pasterskim żłobie, Matki Boskiej i świętego Józefa. Znajduje się tam również Anioł trzymający straż oraz sylwetki wołu i osła. Ciepły klimat wnętrzu stajenki nadaje oświetlenie podkreślające wyjątkowość tego miejsca, a także gwarantujące, że pozbawione iluminacji postacie nie znikną w mroku stajenki. Tak dobrane światło prawidłowo eksponuje wybrane postacie i podkreśla nastrój tworząc szczególny, łatwo zapamiętywany wizerunek stajenki.
Z lewej strony znajdują się motywy zaczerpnięte z ziemi świętej, zarówno pod względem krajobrazowym jak i oddające klimat czasów współczesnych Jezusowi. Znajdujemy tam postacie trzech króli, oddających pokłon Boskiemu Dzieciątku, sylwetki Beduinów prowadzących wielbłądy oraz udających się do swoich zajęć Izraelitów. Miejsce obok groty tradycyjnie zajął święty Franciszek, który za drobną ofiarą pięknie dzwoni Dzieciątku na dzwoneczku.
Prawa strona przywołuje sielskie widoki wsi polskiej z ruchomym żurawiem do czerpania wody ze studni, wiatrakami mielącymi mąkę i postaciami pastuszków, którzy przybyli oddać pokłon dziecięciu. Pasterze i wieśniacy padający na kolana przed narodzoną Dzieciną, ofiarują Mu swoje dary.
Korzystając z okazji chcielibyśmy zaprosić do udziału w pracach przy składaniu kolejnej szopki wszystkich chętnych, a szczególnie osoby posiadające uzdolnienia i odpowiednie przygotowanie plastyczne. Czeka nas wiele pracy przy konserwacji elementów szopki – szczególnie tła, które wykazuje już oznaki zużycia. Chcielibyśmy ponadto rozbudować tło o widok nocnego nieba nad Betlejem. Ponieważ większość z nas pracuje zawodowo, stąd wynika potrzeba większego udziału ludzi z naszej parafii przy tych pracach.
Szczęść Boże. Andrzej